Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní

Jednou za čas potká výrobce betonu zajímavá realizace, díky které může rozsah svých receptur využít naplno. Stavba vstupní budovy areálu Punkevních jeskyní, která byla realizována v malebném prostředí Moravského krasu, se stala výzvou pro skupinu Českomoravský beton.

Mezi českými čtrnácti zpřístupněnými jeskynními komplexy jsou Punkevní jeskyně s propastí Macochou těmi nejvíce navštěvovanými. Podzemní labyrint s krápníkovou výzdobou přiláká ročně přes dvě stě tisíc návštěvníků. Správa jeskyní České republiky pro vstupní centrum do této zajímavé lokality zvolila řešení, které přirozeně komunikuje s okolní přírodou.

Neobvyklost stavby naznačuje už zadání. Vždyť na jaké jiné realizaci je nutno počítat s dopadem až půlmetrákového balvanu z přilehlé osmdesátimetrové skály? Spojení stavby se skálou je umocněno v podobě prostupujícího skalního útesu zdí dovnitř centra. Rozlehlou boční stěnu centra opticky odlehčuje několik desítek různě velkých otvorů. Beton ve všech těchto stavebních prvcích sehrál významnou roli.

Stavba z pohledového betonu je vždy příležitostí, jak ukázat variabilitu, tvárnost a estetickou hodnotu betonu. Postup, díky kterému stěna ve výsledku připomíná děravý ementálský sýr, byl aplikován již dříve v případě Nového divadla v Plzni. Tam stěna se čtyřiceti bublinovými otvory připomíná pomyslnou oponu a stala se jedním z největších sochařských děl u nás. V případě turistického centra se ostře řezané tvary otvorů podobají lístkům. Z pohledu na levý bok stavby činí lístky neobvyklý estetický zážitek a okna a okýnka také posilují útulnost interiéru centra.

Turistické centrum je zasazeno přímo v srdci přírody u vstupu do jeskyní. Skály jsou doslova na dosah ruky. Architektonický návrh dokonce kus skály vpustil přímo do interiéru centra. I tady uplatnil beton svoji plasticitu a učinil ze skály základní opěrný bod a kotvu celé stavby. Na konstrukci se setkaly dvě podoby vápence – jednak skála vytvořená před 380 miliony let sílou devonských prvohor, jednak betonové prvky, které vznikly v míchacím centru betonárny společnosti TBG BETONMIX.

Střecha chrání před okolními vlivy každou stavbu – v případě turistického centra to však platí dvojnásob. Přímo nad vstupem do světa krápníků se totiž vypíná osmdesátimetrová skalní stěna. I když bylo před patnácti lety provedeno kotvení skály, stoprocentní záruku před pády uvolněných kamenů se nepodařilo vytvořit. Střecha centra ve tvaru mírně prohnuté mísy je proto sestavena z několika vrstev a je zakončena travním porostem tlumícím případný náraz až padesátikilogramových kamenů. Díky použití vhodné konstrukce a speciální betonové směsi je přesto velice subtilní – síla betonové vrstvy činí pouze čtyřicet centimetrů.

„Realizace této jedinečné stavby probíhala od června 2014 za plného turistického provozu Punkevních jeskyní, proto důležitou roli hrála dobře zvládnutá logistika a celková rychlost realizace. Na betonové pohledové konstrukce jsme použili nejmodernější dostupné technologie a zejména inovativní produkt – samozhutnitelný beton EASYCRETE. Naše moderní dopravní a čerpací technika spolu s kvalitním betonem pomohla k rychlé realizaci stavby a uvedení do provozu již v říjnu 2015. Bylo nám potěšením se na této realizaci podílet a těšíme se na další podobnou výzvu.“ Zhodnotil realizaci stavby Jaroslav Klimus, ředitel TBG BETONMIX a.s.

Odvaha investora a zajímavé architektonické řešení daly vzniknout stavbě, která má úroveň nejmodernějších přírodních center ve světě a v roce uvedení do provozu získala i ocenění Stavba Jihomoravského kraje 2015 v kategorii Stavby občanské vybavenosti.

Náš přínos k této stavbě
 • samozhutnitelný beton EASYCRETE SV (SCC)
 • společnost TBG Betonpumpy Morava zajistila čerpání betonu

Vstupní budova areálu Punkevních jeskyní

 • Správa jeskyní České republiky, s.p.o.

  Vlastník

 • Architektonická kancelář Burian – Křivinka

  Architect

 • STAVOS Brno, a. s.

  Contractor

 • beton Easycrete

  Material

 • 2015

  Rok

Místo

Punkevní jeskyně
678 25 Blansko (Česko)

Stěnu vstupní budovy Punkevních jeskyní zdobí lístky.

Nová budova vstupu do Punkevních jeskyní byla oceněna 1. místem v soutěži Stavba Jihomoravského kraje 2015.jpg.

Motiv lístků na vstupní budově areálu Punkevních jeskyní.

Vstupní budova Punkevních jeskyní.